Piotr Anderszewski z Sinfoniettą Cracovią w ICE Kraków

Wirtuozerska precyzja, rzadko spotykana lekkość wykonania i ujmująca charyzma ‒ występy Piotra Anderszewskiego regularnie oklaskuje publiczność takich sal koncertowych jak nowojorska Carnegie Hall czy londyńska Wigmore Hall. Już 29 listopada, ten jeden z najwybitniejszych żyjących pianistów wystąpi w Krakowie w towarzystwie Sinfonietty Cracovii.

Piotr Anderszewski, określony przez BBC Music Magazine mianem „polskiej sensacji”, to pianista kompletny ‒ oczarowuje słuchaczy nie tylko niezrównanymi umiejętnościami technicznymi i stylistyczną elegancją, ale również wyjątkową osobowością sceniczną. Ekspresyjna oszczędność i intrygujący, powściągliwy urok Anderszewskiego ‒ przywodzące na myśl glamour dawnych kinowych gwiazd ‒ sprawiają, że koncerty pianisty wyprzedają się na całym świecie w ekspresowym tempie, a każdy z jego występów urasta do rangi wyjątkowego wydarzenia. „Ogromnie cieszę się, że po wielu miesiącach starań udało nam się zaprosić Piotra Anderszewskiego do Krakowa ‒ i że artysta tej klasy wystąpi wraz z Sinfoniettą w ramach kolejnej odsłony cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą” i pod auspicjami cyklu „ICE Classic” ‒ mówi Jurek Dybał, dyrektor krakowskiej orkiestry i pomysłodawca wydarzenia.

„Cykl ICE Classic został stworzony z myślą o koncertach gwiazd światowego formatu. Piotr Anderszewski od lat występuje z najlepszymi orkiestrami w najznamienitszych teatrach muzycznych i salach koncertowych. Do takich miejsc bezdyskusyjnie można zaliczyć Salę Audytoryjną Centrum Kongresowego ICE Krakow” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biuro Festiwalowego, operatora ICE Kraków.

W programie wieczoru znajdą się aż dwa koncerty fortepianowe wielkich klasyków: Koncert G-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Koncert D-dur Josepha Haydna, które Anderszewski wykona w podwójnej roli solisty prowadzącego orkiestrę „od pulpitu”. Kompozycje te poprzedzą prawdziwe rarytasy muzyki klasycznej: uwertura z Mozartowskiej opery Apollo i Hiacynt oraz uwertura do Armidy Haydna, które Sinfonietta Cracovia wykona prowadzona przez koncertmistrza zespołu, Macieja Lulka.

Gdyby Piotr Anderszewski był mistrzem pióra, a nie klawiatury, rzec by należało, że listopadowe wydarzenie to prawdziwy biały kruk krakowskiej oferty koncertowej: wielcy klasycy, solista światowej renomy i niezastąpiona Sinfonietta Cracovia ‒ czegóż chcieć więcej? Przed nami, już 29 listopada o godz. 19:30 wieczór pełen wyjątkowych muzycznych wrażeń!

PROGRAM
 • J. Haydn — Uwertura do opery Armida 
 • J. Haydn — Koncert fortepianowy D-dur Hob. XVIII:11 
 • W. A. Mozart — Uwertura do opery Apollo i Hiacynt
 • W. A. Mozart — Koncert fortepianowy G-dur nr 17 K. 453
Zapraszają Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Sinfonietta Cracovia.
Bilety dostępne w punktach InfoKraków, za pośrednictwem eventim.pl i ticketpro.pl.

{info. pras}

 

  Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
  Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
  Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

  Więcej artukułów z kategorii: 

  Dodaj komentarz

  To prevent automated spam submissions leave this field empty.

  Oceń zawartość: 

  Brak głosów