Numer 4 - Solówka

Zapomnianych kompozytorów i wykonawców odkrywają muzykolodzy i dyrygenci i śpiewacy. W numerze 4 Presto przedstawiamy kilku z nich:

William Herschel: Astronom w filharmonii
Paweł Wiktor Siechowicz: Muzyka Williama Herschela rzadko pojawia się na koncertach. Częściej mówią o nim fizycy i astronomowie. Zapamiętano go raczej jako odkrywcę Urana i podczerwieni niż całkiem niezłego kompozytora.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 4)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Tak brzmi jedna z najciekawszych – „VIII Symfonia c-moll” Williama Herschela: A jak mieszkał kompozytor – astronom? Jedziemy z wizytą do domu Williama Herschela w Bath:

 

Eugeniusz Morawski: Nazwisko z encyklopedii...
...i to by było na tyle. Jednego z pierwszych polskich modernistów odkrywamy dopiero teraz. (Oskar Łapeta)
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 4)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Film dokumentalny o kompozytorze - „Fantazja na temat Morawskiego”, przedsmak całości: Poemat symfoniczny „W lesie”, który Morawskiemu zadedykował Mikołaj Čiurlionis:


Stanisław Gruszczyński: Krótki sen o karierze
Justyna Reczeniedi: Samorodny talent, który zostaje przypadkowo odkryty, największe role i sceny operowe świata. Bajkowy jest tylko początek tej historii.
(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 4)
Muzyczne ilustracje do artykułu:
Fragment z opery „Lohengrin” – rzadka okazja, żeby posłuchać Wagnera śpiewanego po polsku: A polskiego repertuaru – aria „Szumią jodły na gór szczycie” Stanisława Moniuszki:
Gruszczyński próbował także sił na szklanym ekranie. Sami oceńcie efekty: Śpiewak pracujący - żadnej melodii się nie boi. Nie stronił więc od popularnych piosenek:

 

Gramy także rubryki:

Motyw główny
W partyturze
Muzyczny know-how
Czułym uchem
Life-style muzyczne

Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego

 

Opublikuj:

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów